Ženšen reguluje krevní tlak

  • Korejský ženšen je lék, který zvyšuje a normalizuje krevní tlak hypotenzních pacientů (pacientů s nízkým tlakem) a zároveň snižuje a normalizuje krevní tlak hypertoniků (pacientů s vysokým tlakem).
  • Složky přispívající ke zvýšení krevního tlaku jsou Rg skupiny ginsenosidů. Ke zvýšení pružnosti cév a tím ke snížení tlaku přispívají Rb a Rc skupiny ginsenosidů. Pracují společně tak, že normalizují krevní tlak.
  • Korejský ženšen snižuje jak systolický, tak diastolický krevní tlak a snižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi u hyperlipemických pacientů. Korejský ženšen nejen zlepšuje lipidový metabolizmus zvýšením HDL cholesterolu, ale též napravuje funkční poškození cévní výstelky (endotelu) způsobené hypertenzí. Jelikož při tomhle účinku hrají zásadní roli saponinové složky, pro pacienty s hypertenzí se doporučuje příjem většího množství extraktu ženšenu.
  • Se svými vazodilatačními účinky, Korejský ženšen také usnadňuje aktivitu parasympatické inervace. Tím se zlepší rovnováha vegetativního nervového systému a zlepší přísun krve do mozku při hypotenzi. Ženšen tedy pomáhá jak při hypertenzi a ateroskleróze, tak při hypotenzi.