Ženšen předchází a léčí kardiovaskulární onemocnění, jako arterioskleróza a hyperlipémie
- Se svými vazodilatačními účinky, zlepšuje Korejský ženšen krevní oběh, potlačuje výskyt arteriosklerózy a chrání před poškozením endotheliocytů.
- Ženšenový saponin zrychluje aktivitu enzymů lipidového metabolismu, včetně tuku a krevního cholesterolu. Zabraňuje tvorbě atheromu vyplývající z aortální hyperlipemie. Také zvyšuje obrat cholesterolu, což následně zlepší hyperlipémii, která je rizikovým faktorem arteriosklerózy.
- Saponinové složky (především Rb2) bílého ženšenu pomáhají snižovat obsah krevního cholesterolu a zvyšují vylučování přebytečného cholesterolu. Jsou účinné v prevenci cévních onemocnění způsobených vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Bylo také potvrzeno zlepšení indexu arteriosklerózy prostřednictvím snížení LDL-cholesterolu a zvýšení HDL-cholesterolu.
- Profesor KN Joo v Yonsei University, Korea studoval na králících účinky korejského červeného ženšenu na hyperlipémii indukovanou dietou obsahující velké množství cholesterolu. Na 3. Mezinárodním Ženšenovém Sympoziu (International Ginseng Symposium) v r. 1980, profesor Joo oznámil že Korejský červený ženšen nejenže snížil krevní cholesterol zvýšením aktivity různých enzymů lipidového metabolismu, ale též zabránil vzniku atheromu způsobeného hyperlipémií, což je nahromadění lipidových částic v arteriální stěně.
- V klinických testech kde byly kapsle korejského červeného ženšenu podávány 31 mužským a ženským probandům, Dr. Nakanishi z Japonska také zjistil že korejský červený ženšen byl velmi účinný ve zlepšení lipidového metabolismu a prevenci arteriosklerózy (Clinic and Research, 1980).
- Dr. Yamamoto z Nissei Hospital, Osaka zjistil že podávání prášku korejského červeného ženšenu 67 pacientům trpícím hyperlipémií v důsledku diabetu snížilo úroveň krevního cholesterolu, triglyceridů a přilnavost destiček a zvýšilo úroveň HDL proteinu (Planta Medica, 1982).