Historie Korejského ženšenu

Původní název ženšenu pravého byl pravděpodobně "Shim". Etymologie a data nejsou známa, ale označení "Shim" je použito v mnoha lékařských knihách z období dynastie Joseon a stále se používá mezi sběrači divokých ženšenů. Novější čínský název ženšen se zdá být odvozen od fyzické podobnosti kořenu s lidskou postavou. Čínský znak gin znamená muž a seng představuje jméno rodu Panax.

Účinky ženšenu pravého jsou známy od 4. století před naším letopočtem. Zápisy z tohoto období dokumentují ženšen jako jako velmi účinný lék a tonikum pro prodloužení života. Shen Nung Pen-Ts'ao-ching, nejstarší dochovaná kniha tradiční čínské medicíny, popisuje účinky ženšenu a uvádí, že nejkvalitnější ženšen pochází z korejského království Kokuryo.

Ruský botanik Carl Anton Meyer klasifikoval ženšen v roce 1843 zavedením rodu Panax v čeledi  Araliaceae. Slovo Panax volně přeloženo znamená všehoj nebo všelék (z řeckého Pan - znamená vše a Axos - znamená léčit). Na počest tohoto vědce je plný botanický název druhu Panax Ginseng je uváděn také někdy jako Panax Ginseng C.A. Meyer.